8 Ιουν. 2018

Πέλλα. Γεω-μετρία

 

Είναι ο τίτλος της περιοδικής έκθεσης σύγχρονης κεραμικής, που διοργανώνεται από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Πέλλας, σε συνεργασία με τον Δήμο Πέλλας, και θα φιλοξενηθεί στο ομώνυμο αρχαιολογικό μουσείο από τις 16 Ιουνίου έως τις 16 Σεπτεμβρίου 2018. Στο πλαίσιο της έκθεσης οργανώνεται ομότιτλη ημερίδα, που θα πραγματοποιηθεί στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πέλλας το Σάββατο 16 Ιουνίου 2018, από τις 10.30 έως τις 17.00.

 

Πρόγραμμα Ημερίδας

10.30: Χαιρετισμός από την Δρ. Ελισάβετ-Μπετίνα Τσιγαρίδα, Αρχαιολόγο, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πέλλας.

10.35: Εισαγωγή από την κ. Αγγελική Παπαδοπούλου, Κεραμίστρια, εκπαιδεύτρια.

10.40: Δρ.Ελισάβετ-Μπετίνα Τσιγαρίδα, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πέλλας,

Η κεραμική παραγωγή στη μεγάλη πρωτεύουσα του μακεδονικού βασιλείου.

10.55: Γιώργος Βαβάτσης, Κεραμίστας (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικoύ του έργου.

11.10: Κατερίνα Γιάννακα, Καλλιτέχνης (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού της έργου.

11.25: Μάνος Καλαμένιος, Κεραμίστας (Ελλάδα-Αγγλία),

Παρουσίαση του προσωπικού του έργου.

11.40: Μυρτώ-Δανάη Κόλλια, Κεραμίστρια (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού της έργου.

11.55: Βασίλης Παπαϊωάννου, Καλλιτέχνης (Ελλάδα),

Παρουσίαση του έργου της Ομάδας «Κεραμέων Ίχνη».

12.10: Ιωσηφίνα Κοσμά, Κεραμίστρια (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού της έργου.

12.25: Έκτορας Μαυρίδης, Καλλιτέχνης (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού του έργου.

12.40: Αγγελική Παπαδοπούλου, Κεραμίστρια, εκπαιδεύτρια (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού της έργου.

12.55: Βασίλης Παπαϊωάννου, Καλλιτέχνης (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού του έργου.

13.10-14.10: Διάλειμμα

14.10: Νίκος Σκλαβενίτης, Καλλιτέχνης (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού του έργου.

14.25: Βασιλική Φράγκου, Κεραμίστρια (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού της έργου.

14.40: Ηλίας Χριστόπουλος, Κεραμίστας (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού του έργου.

14.55: Θεοδώρα Χωραφά, Καλλιτέχνης (Ελλάδα),

Παρουσίαση του προσωπικού της έργου.

15.10: Amal Khemachem, Κεραμίστρια (Τυνησία),

The potter, the nature, and the time - Παρουσίαση της Κεραμικής στην Τυνησία.

15.25: Vinod Daroz, Καλλιτέχνης (Ινδία),

Παρουσίαση του προσωπικού του έργου.

15.40: Leman Kalay, Καλλιτέχνης (Τουρκία), Επίκουρη Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Kyung Hee University της Κορέας,

Παρουσίαση του προσωπικού της έργου.

15.55: Simon Zsolt Zozsef, Καλλιτέχνης (Ουγγαρία),

Σκληρή-Απαλότητα. Εξέλιξη της τεχνικής των εκμαγειών και της χύτευσης.

16.10: Li Xue, Καλλιτέχνης (Κίνα), Καθηγήτρια στο JCI, Ινστιτούτο Κεραμικής του Jingdezhen,

Παρουσίαση προσωπικού της έργου. Παρουσίαση του JCI.

16.25: Shen Min, Καλλιτέχνης (Κίνα), Επιμελήτρια Έκθεσης,

Παρουσίαση του προσωπικού έργου της, Installations.

16.40: Jackson Li, Καλλιτέχνης (Κίνα), Διευθυντής του SANBAO, Jingdezhen,

SANBAO Jingdezhen, Xishuanbana Yuanan, video.

16.55: Αγγελική Παπαδοπούλου (Ελλάδα), Κεραμίστρια, εκπαιδεύτρια,

Για μια προσέγγιση στο μέλλον της κεραμικής, 3D πραγματικότητες.

Ολοκλήρωση Ημερίδας. Συμπεράσματα.

 

Μετά το πέρας της ημερίδαςστις 19.00, θα πραγματοποιηθούν τα εγκαίνια της έκθεσης, στην οποία περιλαμβάνονται κεραμικά έργα από εικοσιένα κεραμίστες από την Ελλάδα, την Κίνα, την Ινδία, την Τουρκία, την Τυνησία και την Ουγγαρία. Οι παραπάνω καλλιτέχνες εμπνεύστηκαν τα έργα τους από την ιστορία της μεγάλης πρωτεύουσας του μακεδονικού βασιλείου, από το έργο των ανώνυμων κεραμέων και κοροπλαστών που έζησαν και δημιούργησαν σε αυτήν, την εποχή του Αλέξανδρου, καθώς και από τις τεχνικές κατασκευής των αγγείων που βρίσκονται στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πέλλας.

Οργάνωση-επιμέλεια της έκθεσης: Αγγελική Παπαδοπούλου, Νικόλαος Παππάς, Aλεξάνδρα Σκίτσα, Δέσποινα Ζηλίδου.

Πληροφορίες: 23820 31160.


 

"Pella.Geo-metry" is the title of the temporary ceramic exhibition, organized by the Ephorate of Antiquities of Pella, in collaboration with the Municipality of Pella, and will be housed at the homonymous archaeological museum from  June 16th to September 16th 2018. A day-Conference entitled "Pella.Geo-metry" will take place at the Archaeological Museum of Pella, on Saturday, June 16th 2018, from 10.30 to 17.00.

 

Day-Conference Program

 10.30: Conference greeting by Dr. Elisavet-Betina Tsigarida, Director of the Ephorate of Antiquities of Pella.

10.35: Introduction by Mrs Aggeliki Papadopoulou, Ceramist,trainer.

10.40: Dr.Elisavet-Betina Tsigarida, Director of the Ephorate of Antiquities of Pella,

Ceramic production at the great capital of the Macedonian Kingdom.

10.55: Giorgos Vavatsis, Ceramist (Greece),

Presentation of his work.

11.10: Katerina Giannaka, Artist (Greece),

Presentation of her work.

11.25: Manos Kalamenios, Ceramist (Greece-England),

Presentation of his work.

11.40: Myrto-Danai Kollia, Ceramist (Greece),

Presentation of her work.

11.55: Vasilis Papaioannou, Artist (Greece),

Presentation of the work of the Potters Group «Κεραμέων Ίχνη».

12.10: Iosifina Kosma, Ceramist (Greece),

Presentation of her work.

12.25: Ektoras Mavridis, Artist (Greece),

Presentation of his work.

12.40: Aggeliki Papadopoulou, Ceramist, trainer (Greece),

Presentation of her work.

12.55: Vasilis Papaioannou, Artist (Greece),

Presentation of his work.

13.10-14.10: Break. Catering will serve the participants

14.10: Nikos Sklavenitis, Artist (Greece),

Presentation of his work.

14.25: Vasiliki Fragou, Ceramist (Greece),

Presentation of her work.

14.40: Ilias Christopoulos, Ceramist (Greece),

Presentation of his work.

14.55: Theodora Chorafa, Artist (Greece),

Presentation of her work.

15.10: Amal Khemachem, Ceramist (Tunisia),

The potter, the nature, and the time – Presentation of the Pottery in Tunisia.

15.25: Vinod Daroz, Artist (India),

Presentation of his work.

15.40: Leman Kalay, Artist (Turkey), Assistant Professor at the Kyung Hee University, Korea,

Presentation of her work.

15.55: Simon Zsolt Zozsef, Artist (Hungary),

Strong-Softness.Evolution of Slip casting

16.10: Li Xue, Artist (China), Professor at JCI, Institute of Ceramics of Jingdezhen,

Presentation of her work. Presentation of JCI.

16.25: Shen Min, Artist (China), Exhibition Curator,

Presentation of her work, Installations.

16.40: Jackson Li, Artist (China),  Director of SANBAO, Jingdezhen,

SANBAO Jingdezhen, Xishuanbana Yuanan, video.

16.55: Aggeliki Papadopoulou, Ceramist, trainer (Greece), 

For a future approach to ceramics, 3D realities.

17.10: Conclusions by the organizing Committee.

 

19.00: Inauguration of the Temporary Exhibition.

The inauguration of the exhibition will take place after the end of the Conference, at 19.00.

The exhibition includes ceramic works of twenty-one ceramists from Greece, China, India, Turkey, Tunesia and Hungary, inspired by the history of the great capital of the Macedonian Kingdom, the work of anonymous potters who lived and worked at ancient Pella during the reign of Alexander the Great, and the techniques of the vases housed at the Archaeological Museum of Pella.

Organization and curation of the exhibition: Angeliki Papadopoulou, Nikolaos Pappas, Alexandra Skitsa, Despina Zilidou.

Information: +30 23820 31160.


 sharpdialogue.com